Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Burun Estetiği

Burun Estetiği - Burun Estetiği Nedir ?

http://bursaburun.com/images/burun-estetigi_.png

Burun estetiği ile yüzün tam ortasında yer alan ve görünümü oldukça etkilen burna şekil verilebilir. Diğer ismi rinoplasti olan Burun estetiği sayesinde burun ucu yukarı kaldırılabilir, burun küçültülüp kemik çıkıntısı düzeltilebilir, burun daraltılabilir, burundan kaynaklı nefes problemleri çözümlenebilir. Burnun görünümünü iyileştirmek ve hastanın genel morfolojisini analiz ederek yeniden şekil verme işlemine rinoplasti veya burun estetiği denilmektedir.

 Burun estetiği estetik cerrah tarafından uzmanlık gerekteren iştirBurun estetiği ameliyatının başarı kriteri doğal ve güzel bir burundur. 

Burun estetiği, ameliyatlarını çok sayıda yapmış ve her zaman kendini geliştirmeyi hedefleyen doktorları, doğal sonuçlar elde etmeniz için tavsiye ederim.

Burun Estetiği Ameliyatı İlk Muayene

burun estetiği ilk muayene

Burun estetiği ameliyatı için ilk görüşmeye gidildiğinde, hastanın neler beklediği ve neler istediği çok net bir şekilde anlatılmalıdır. İlk görüşmede estetik cerrahınız size burnunuzun hangi bölgesinden şikayetiniz olduğunu, nefes alıp vermekte zorluğunuz olup olmadığını soracaktır.

Doktor bu isteklerin ne denli karşılanabileceğini, tecrübe ve deneyimleri ile hastaya açık bir şekilde anlatarak burnunuzun yeni şekli hakkındaki düşüncelerinizi tartaşacaktır. Bu muayenede kişi yeni burnu hakkında doktorundan bilgi alır ve nasıl bir burun istediğini anlatır.

Estetik olarak düzeltilmesini istediğiniz problemlerin yanı sıra burundan nefes almanızda sorun olup olmadığı, burun akıntısı, genize akıntı ve baş ağrısı şikayetlerinizin olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyat sırasında burun bölgesindeki diğer problemlerinizin de saptanarak çözülmesinde doktorunuza yardımcı olacaktır.

Estetik cerrahi doktorumuz  bilgisayarda hastanın yüzüne uyarlanmış burun tasarımını çizer ve cerrahınız kullanacağı anestezi ve ameliyat tekniğini ameliyatın yapılacağı hastaneyi, riskleri ve maliyetini size anlatacaktır. Yeni burun tasarımı hasta tarafından da beğenildikten sonra burun estetiği ameliyat günü verilir.

Burun estetiği (Rinoplasti) hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Burun Estetiği
Burnunuzu yeniden şekillendirilmesi ile görünümünü geliştirmek isteyen ve müdahale veya  estetik burun cerrahisi burun görünümünü iyileştirmek için yapılan şekil verme operasyonlarıdır. Bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir.  Burun estetiği hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Burun Estetiği

Burun estetiği, burnun boyutunu küçültmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burundaki kemik çıkıntıları yok etmek veya burun ile üst dudak arasındaki dar açıyı düzeltmek için uygulanır. Bazı hastalarda burun hatlarını iyileştirmek için doku eklemek gerekebilir. Bu değişikliklerden biri veya hepsi tek bir ameliyat sırasında yapılabilir.

(Şekil 1). Burnun büyüklüğü, istenen değişikliklerin neler olduğuna ve cerrahınızın sizin için neyi uygun gördüğüne bağlıdır. Doktorunun tavsiyesine göre, ancak bir hastanede burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği Nedir?

Şekil 1: Burun estetiği için aday hastanın yandan görünüm; büyük burun, nasal hump, geniş burun ucu, üst dudakta darlık

Burun ameliyatı, burun bölgesinin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi kullanılarak yapılır. Anestezi verilmeden önce rahatlamanız için sakinleştirici ilaç verilir. Sedatif ilaç ve lokal anestezi ameliyat sırasında rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, tüm operasyon boyunca uyursunuz.

Burun ameliyatlarında, burun deliklerinin içinde, çalışma yapılacak yere doğru kesi yapılır (Şekil 2). Bu kesi, cerraha burnun yeniden şekillenmesi ve dış görünüşünün değiştirmesi için kıkırdak ve kemiğe ulaşmasını sağlar.

Burun estetiği

Burun Estetiği – Rinoplasti

Şekil 2: Burun deliği içinde dışardan görünmeyecek mukoza kesisi ile tüm kıkırdak ve kemik yapılara ulaşılır.

Şekil 3: Burnun üstündeki kemik çıkıntı alındıktan bir sonra, kemikler kesilerek çatı kapatılır ve kemikler yeniden şekillendirilmiş olur

Burnun üzerindeki kemik çıkıntı, testere ve oyucu bir alet kullanılarak düzeltilir. Daha sonra burun kemikleri daha dar bir köprü formu oluşturacak şekilde biraraya getirili (Şekil 3). Kıkırdak uzaklaştırılarak burun ucunun boyutu küçültülür ve daha iyi bir burun görünümü sağlanır( Şekil 4 ). Burnun alt tarafı ile üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek için, burun ucu kaldırılır. Bu, septumun (her iki burun deliğini birbirinden ayırak kıkırdak) burun deliklerindeki kesiler boyunca biçimlendirilmesiyle başarılır. (Şekil 5).

Büyük bir kemik çıkıntı düzeltiliyorsa burun tabanı maalesef geniş kalır. Bunu daraltmak için, küçük kama şeklinde deri bu bölgeden uzaklaştırılır ve burun delikleri orta hatta yaklaştırılır( Şekil 6). Cerrahi sonrası, bant ve plastik veya plasterden oluşan alçı (splint) ile burnun yeni şeklinde kemik ve kıkırdağı sabitler( Şekil 7 ).

Burun-Estetiği

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır

Şekil 4: Burun ucundaki kıkırdaklar küçültülerek burun ucunun incelmesi ve yükselmesi sağlanır.

Şekil 5: Burun ile dudak arasındaki açı, septum kıkırdağının ön kısmı kesilerek artırılır.

Burun Estetiği – Rinoplasti

Şekil 6: Burun delikleri genişse tabanlarından kesi ve fazlalık deri çıkartılarak daraltma yapılır

Özellikle, septal cerrahi uygulanmışsa, tamponlar burun septumunu ve yeni açılan hava yollarını korumak için yerleştirilir.

Burun Ameliyatı genellikle 1.5-2 saat sürer. Daha uzun sürmesi cerrahinin büyüklüğüne bağlıdır.


BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, ilaçla kolayca kontrol altına alınabilecek biraz ağrınız olabilir. Başınızı hafif yukarıda tutmanız ve operasyon sonrası morluk ve şişliği azaltmak için gözlerinize soğuk kompres yapmanız önerilecektir.

 

Burun estetiği

Şekil 7: Burundaki yeni kemik ve kıkırdak şeklini korumak için alçı veya splint ile atelleme yapılır.

Cerrah Op.Dr.Alper Bayraktar burun deliklerinde kesiler yapar ve cilt dokusunun dekolmanı taşır. Ameliyat sırasında lazer ve vasokonstriktörlerdir sınır kanama infiltrasyonu kullanılması ve daha hızlı bir ameliyat sonrası iyileşme sağlar.

Iç dikiş ek olarak burun ucu ve doku yeni biçimde dengelenmesi ve kazara hasar görmesini burun korunması için arka koruyucu maske altında ameliyat bandı uygulanır. Burun estetiği ameliyatından sonra kliniğimizde birkaç saat istirahat edebilirsiniz.

 

Burun Estetiği Sonrası

Ameliyatınız bitti. Peki şimdi neler yapmanız gerekiyor, iyileşme sürecinde neler yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki maddelere bir göz atın isterseniz.

  • Burun Estetiği - Rinoplasti SonrasıYorgunluk ve uyuşukluk gibi tamamen normal belirtiler olacak. Yerel bir şişme normaldir; Birkaç hafta içinde kafa, şişme ve ödem hafif olmak ve sonunda kaybolmaya başlar. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır, yaklaşık 14 gün boyunca koruyucu maske giyilmelidir.
  • Reçete, Op.Dr.Alper Bayraktar'ın vermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır. Tebliğ edilecek tarihlerine göre genellikle 2 gün sonra pansuman alınacaktır.
  • Aksi söylenmediği takdirde yüzünüze buz uygulaması yapmayın.
  • Lütfen doktorunuz aksini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat sonra mutlaka duşunuzu alın. Suyun çok sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan daha soğuk olmasına dikkat edin. Sabun ve şampuan kullanın. Burun ateline su değmesinde hiçbir sakınca yoktur. Duştan sonra havlu ile minik dokunuşlar yaparak kurulayabilir veya saç kurutma makinesiyle atelinizi kurutabilirsiniz.
  • Ameliyattan sonra 1 hafta kadar bedensel aktivitelerden kaçınmalısınız. Alkol ve sigara kullanmamalısınız. Ameliyat sonrası ilk 5 gün çok uzun telefon konuşmalarından da kaçınmak gerekiyor.
  • Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şeklinizde değişiklikler olacak, burun oturup daha doğal bir hale dönecektir. Özellikle erken dönemde burnunuza yönelik çevrenizin yaptığı yorumlardan etkilenmeyiz. Gönderdiğiniz resimlerle sizde oluşan değişiklik görülecektir.

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.