Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Mentoplasty (Çene Ucu Düzeltilmesi )

Mentoplasty (Çene Ucu Düzeltilmesi )

Burun Ameliyatlarında Mentoplasty; Rinoplasti (Burun estetiği) operasyonu artık oldukça iyi bilinen ve ilgilenenlerin korkmadan yaptırdıkları bir operasyon haline geldi. Pek çok hastada aynı zamanda solunum problemleri de olduğu için aynı işlem sırasında bunun da düzeltilmesi gerekiyor. Ancak burun estetik operasyonu için bir plastik cerraha başvuran hastaya ne amaçla çene ucu düzeltilmesi gerekebilir?

Rinoplasti ameliyatında en önemli faktörlerden birisi ırksal faktördür. Irksal faktörler burun sırtının çıkıntılı veya çökük, burun ucunun düşük veya kalkık, derinin kalın ya da ince olmasından tutun da burun boyuna, genişliğine, burun deliklerinin şekline kadar pek çok orantıyı ve burun açılarını etkiler.

Burun estetik ameliyatlarında estetik açıların önemi çok büyüktür ve bunlar hastanın profil fotoğrafı üzerinde bilgisayarda ölçülür.

En önemli açılardan bazıları glabella açısı, burun-dudak açısı, burun-mentum (çene ucu) açısıdır. Glabella açısı ölçümünde burna diğer etki eden factor alın bölgesi yapısıyken, burun dudak açısında üst dudağın yerleşim şekli ve kalınlığı, burun mentum açısında da çene ucunun burun ile orantılı olup olmaması önem kazanır.

Çene ucu (mentum) problemleri çok çeşitlidir:

  1. Çene ucu geride olması çene yüksekliğinin normal olması
  2. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
  3. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması
  4. Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
  5. Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin normal olması
  6. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması

Hastada bu durumlardan birisi söz konusu ise yapılacak işlemin rinoplasti ile sınırlı kalması, sonuçta yapılan burun ne kadar güzel olursa olsun, doğallığı ve ideal estetik sonucu etkiler.

Irksal faktörlerin öneminden daha önce bahsetmiştik. Ülkemizde bize başvuran rinoplasti hastalarında en sık gördüğümüz çene problemi kısa çene ucu ile birlikte mentumun geriye yerleşim durumudur. Hipoplastik mentum denilen bu durumda hastanın çene ucu küçük, kısa ve geride olduğu için çene ucu altı bölge daralmış görünür yani hasta hep gıdısı varmış gibidir. Ayrıca burun da yüze göre çok büyük görünür.

Böyle bir hastada çene ameliyatı yapmadan sadece burun ameliyatı yapılacak olursa:

Ya burnu küçük çeneye uydurmak için çok küçük yapılmalıdır ki bu durumda burun tüm doğallığını kaybeder, hastada nefes alma problemleri çıkabilir ve özellikle erkek hastalarda hiç istenmeyen bir durumdur,

Ya da çene dikkate alınmadan doğal bir burun yapılır ki bu durumda da hasta ameliyat olmasına rağmen hala burnunun büyük göründüğünden şikâyet eder ve ameliyattan memnun kalmaz.

O halde yapılması gereken, burun estetik ameliyatı esnasında çene ucu eksikliğinin de giderilmesidir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağı ve/veya çenenin ne kadar uzatılacağı yine ameliyat ön görüşmesi sırasında bilgisayarda profil resimleri üzerinde yapılan çalışmada karar verilir.

Çeşitli uluslararası bilimsel yayınlarda burun estetiği için başvuran hastaların % 15-25’inde augmantasyon mentoplasty (çene ucu büyültülmesi) gerekirken, yurdumuzda ırksal özelliklere bağlı olarak bu oran daha yüksektir.

Ülkemizdeki hastaların yaklaşık %25-45’inde mentum hipoplazisi (çene ucu küçüklüğü) mevcuttur. Ancak bu hastaların çok küçük bir kısmı durumun farkında olduğu için hastaya mentoplastinin öneminin iyice açıklanması gerekmektedir.

Mentoplasty Nasıl Yapılır?

Augmantasyon mentoplasty’nin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar arasında:

1. Yağ enjeksiyonu: Hastanın bel veya karın bölgesinden ya da gıdı altından alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna verilmesi

2. Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Kollagen, hyaluronic asit vb pek çok yabancı madde çene ucuna enjekte edilebilir.

3. Kıkırdak yerleştirilmesi

4. Çene ucu protezleri yerleştirilmesi:

5.Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi.

Bütün bu yöntemlerin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
Burun Estetiği yaptırmak amacıyla başvuran bir hastanın çene yapısı da dikkate alınmalı ve gerekirse çene ucu büyütülmesi (augmantasyon mentoplasty) işlemi hastaya önerilmeli ve bu operasyonun ayrıntıları hastaya anlatılmalıdır.

Daha önceden bunu düşünmemiş hastalar ilk anda yeni bir ameliyat fikrine çok sıcak yaklaşmasalar da konu hakkında yeterince bilgilendirilince tepkileri genellikle olumlu olmaktadır.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Comments   

Esra Guducu
+3 # Ortognatik cerrahiEsra Guducu 2015-07-10 15:29
Ortognatik cerrahi operasyonları yapılıyor mu ?
Reply | Reply with quote | Quote
Sinem Says
+3 # çene törpületme ameliyatıSinem Says 2015-07-11 16:40
Ben çene törpületme ameliyatı olmak istiyorum ve Zararı var mıdır ücreti nedir ?
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.